ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Παιδικός Σταθμός   /   Blog
«Πινελιές με κουδουνίσματα» από τα Μπουμπουκάκια 2!
24. 03. 2017

Όταν ο ήχος συνάντησε τα χρώματα, ένα μαγικό εργαστήρι γεννήθηκε και βαφτίστηκε… «Πινελιές με κουδουνίσματα».

Στο πλαίσιο της θεματικής ενότητας «Ear, ear, what do you hear?», τα Μπουμπουκάκια 2 εμπνεύστηκαν από την παλέτα χρωμάτων της φύσης και φιλοτέχνησαν το δικό τους πίνακα ζωγραφικής μέσα από τον ελεύθερο αυτοσχεδιασμό!

Μόνο που το πινέλο του ζωγράφου, δεν ήταν ένα απλό πινέλο: δυο κουδουνάκια δεμένα στη βάση του, συνόδευαν τις άλλοτε απαλές και άλλοτε γρήγορες πινελιές των μικρών ζωγράφων.

Και κάπως έτσι, το θερμοκήπιο του Παιδικού μας Λαχανόκηπου μεταμορφώθηκε σε γκαλερί κι εμείς, σε καλλιτέχνες! Όσο για το εικαστικό αποτέλεσμα… άξιο θαυμασμού από μικρούς και μεγάλους!