ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Παιδικός Σταθμός   /   Blog
Κύκλος είναι και... κυλά!
06. 12. 2016

Ένα σχήμα είναι κι αυτό, κάπως διαφορετικό... Ούτε μια γωνία δεν έχει κι αν το αφήσεις, αυτό τρέχει! Τί είναι;

Σε μια πρώτη γνωριμία με το σχήμα του "Κύκλου", τα Μπουμπουκάκια 2 έσπευσαν να αναζητήσουν μέσα στην τάξη τους αντικείμενα που φέρουν σχήμα κυκλικό!

Έπειτα, στο δεύτερο στάδιο της δραστηριότητας, σχεδίασαν στο ατομικό φύλλο εργασίας τους κύλους μεγάλους και μικρούς, άλλοτε με τη βοήθεια του στένσιλ κι άλλοτε αυτοσχεδιάζοντας!

Μα το πιο αγαπημένο στάδιο απ'όλα, ήταν αυτό, το τελευταίο: με κιμωλίες χρωματιστές και σύμμαχό τους τον ήλιο, τα Μπουμπουκάκια 2 άφησαν το δικό τους "κυκλικό" στίγμα, χρωματίζοντας τα πλακάκια του πεζοδρομίου της ΑΓΣ!