ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Παιδικός Σταθμός   /   Blog
Χιονισμένη πολιτεία!
17. 12. 2018

Στο πλαίσιο της θεματικής ενότητας «Περιμένοντας τα Χριστούγεννα!», τα Φυλλαράκια 2 επισκέφθηκαν το λαχανόκηπό τους. Φόρεσαν τις γαλότσες τους και πήρανε τα εργαλεία για να κατασκευάσουν με λάσπη τη δική τους “Χιονισμένη πολιτεία”. Αναμειγνύοντας χώμα και νερό, δημιούργησαν λάσπη με την οποία κατασκεύασαν σπιτάκια! Σκέφτηκαν να φτιάξουν και ένα δάσος γύρω από την πολιτεία τους, έτσι μάζεψαν μικρά κλαδάκια και με τη βοήθεια της λάσπης τα στερέωσαν περιμετρικά των σπιτιών. Η πολιτεία χτίστηκε και η ζάχαρη άχνη ανέλαβε ρόλο ενεργό προκειμένου να «χιονίσει» και τα σπίτια να ασπρίσει!!