ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Παιδικός Σταθμός   /   Blog
Εστιατόριο... μυρμηγκιών! (Δράση STEM)
17. 05. 2018

Τα μυρμήγκια είναι μεγάλοι καλοφαγάδες! Τα Μπουμπουκάκια 2 αναρωτήθηκαν όμως ποιά να είναι άραγε η αγαπημένη τους λιχουδιά κι έτσι αποφασίσαμε να φτιάξουμε εστιατόρια... μυρμηγκιών!

Φέραμε όλοι από το σπίτι μας ένα μικρό κομματάκι από διάφορα τρόφιμα και χωριστήκαμε στις ομάδες εργασίας για να φτιάξουμε τέσσερα διαφορετικά εστιατόρια.

Μετά από παρατήρηση, τα εναποθέσαμε σε διάφορα σημεία έξω στο πεδίο και περιμέναμε σαν σωστοί παρατηρητές να δούμε ποιές τροφές θα καταβροχθίσουν οι μικροί μας κουβαλητές.

Το μέλι, η ζάχαρη και το μήλο κέρδισαν τις προτιμήσεις τους και ήταν αξιοθαύμαστο το πόσο γρήγορα επικοινώνησαν μεταξύ τους και μαζεύτηκαν γύρω από το αγαπημένο τους... εστιατόριο!

Τέλεια! Τώρα που διερευνήσαμε τί τα προσελκύει, ευκαιρία να φτιάξουμε το δικό μας DIY Ant Farm! To be continued...!