ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Παιδικός Σταθμός   /   Blog
Επίσκεψη στο κέντρο ελιάς της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής
19. 11. 2018

Επισκεφτήκαμε το κέντρο ελιάς της σχολής. Ο κύριος Γκέρτσης με μεγάλη χαρά μας μίλησε για την διαδικασία συγκομιδής της ελιάς, για όλα τα ειδικά μηχανήματα της σχολής που επεξεργάζονται τον καρπό και τον μετατρέπουν σε λάδι. Επίσης μας ανάφερε για την σημαντικότητα της ελιάς και πως τίποτα δεν πάει χαμένο από το δέντρο αυτό. Ο καρπός μας δίνει το λάδι ή αλλιώς το υγρό χρυσάφι, τα φύλλα χρησιμοποιούνται ως τροφή για τα ζώα, το ξύλο της μετατρέπεται σε καύσιμη ύλη, ενώ τα κλαράκια της σε λίπασμα! Τέλος παρακολουθήσαμε δυο εκπαιδευτικά βίντεο από την συγκομιδή και την επεξεργασία της ελιάς.