ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Παιδικός Σταθμός   /   Blog
Περπατώ, περπατώ μες στο δάσος…. μήπως ο λύκος είναι εδώ;
08. 05. 2017

Τα Φυλλαράκια 1, με οδηγό τη φαντασία πραγματοποίησαν ένα ταξίδι αναζήτησης!

Το αντικείμενο του ενδιαφέροντός μας; Ο λύκος, ο γνωστός λύκος των κλασικών παραμυθιών!

Το γράμμα που λάβαμε προ λίγων ημερών οδήγησε τα βήματά μας στο δασάκι της Αμερικάνικης Γεωργικής Σχολής!

Σκοπός μας; Να συναντήσουμε τον παρεξηγημένο λύκο και να τον «αγκαλιάσουμε» με τον δικό μας μοναδικό τρόπο!

Ξεκινώντας τη διαδρομή μας, τα σημάδια που συναντήσαμε ήταν  πολλά!

Αχυρόμπαλες, ένα μικρό ξύλινο σπιτάκι αλλά και ένα τούβλο που με σιγουριά αποφανθήκαμε ότι ανήκαν στα τρία γουρουνάκια που ζουν κάπου εκεί κοντά! Λίγο πιο κάτω η μαμά κατσικίνα έκανε την εμφάνισή της και μας  έδωσε τη δική της εκδοχή για τον λύκο και τα 7 της κατσικάκια!

Ο λύκος; Πουθενά….ίσως έλειπε σε αναζήτηση τροφής… εμείς όμως ως γνήσιοι εξερευνητές ανακαλύψουμε το σπίτι του και αποφασίσαμε να του γράψουμε ένα γράμμα με όλα όσα θέλουμε να τον ρωτήσουμε και να του πούμε!

Φύγαμε ικανοποιημένοι και με μεγάλη προσμονή για την απάντηση του …..