ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Παιδικός Σταθμός   /   Blog
Επίσκεψη στο Πολιτιστικό Κέντρο Καλαμαριάς!
13. 02. 2017

Τα Μπουμπουκάκια 1 επισκέφθηκαν το Πολιτιστικό Κέντρο Καλαμαριάς στο κτίριο του οποίου στεγάζεται μία υπέροχη ολοκαίνουργια βιβλιοθήκη. Στην βιβλιοθήκη της Καλαμαριάς μας υποδέχτηκε η κυρία Βάσω, η οποία πέρα από βιβλιοθηκονόμος, είναι και συγγραφέας ενός παιδικού παραμυθιού. Καθίσαμε όλοι μαζί και διαβάσαμε το βιβλίο "Το Παραμύθι που δεν ήθελε να διαβαστεί", παίξαμε βιωματικά παιχνίδια εμπνευσμένα από το παραμύθι και στη συνέχεια φτιάξαμε - κατασκευάσαμε το δικό μας παραμύθι. Γνωρίσαμε από κοντά ακόμα μία βιβλιοθήκη και ανακαλύψαμε ομοιότητες και διαφορές με τη βιβλιοθήκη του σχολείου μας. Διαπιστώσαμε πόσο μας εμπνέουν οι βιβλιοθήκες για περισσότερο διάβασμα και πόσο όμορφα και ήρεμα νιώθουμε όταν επισκεπτόμαστε μία βιβλιοθήκη.