ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Παιδικός Σταθμός   /   Blog
Egg Hunt... δεινοσαύρων;
22. 02. 2017

Μια ηλιόλουστη μέρα, κι ενώ τα Σποράκια ξεκίνησαν για περίπατο, είδαν κάποια παράξενα αποτυπώματα.

Τα μελέτησαν προσεκτικά με τους μεγεθυντικούς φακούς τους και αυτά μας οδήγησαν στο λαχανόκηπό μας.

Εκεί, ψάχνοντας προσεκτικά, ανακαλύψαμε κρυμμένα σε φωλιές στο χώμα μερικά αβγουλάκια. Από ποιον να είναι άραγε; Από τις κότες του αγροκτήματός μας; Μήπως από τα πουλιά;

Ένας τρόπος υπάρχει να το μάθουμε: να σπάσουμε τα αβγά. Όμως αυτά τα αβγά δεν σπάνε, έχουν ένα μαλακό περίβλημα. Για να δούμε ποια ζωάκια κρύβουν, πρέπει να τα ψεκάσουμε με αυτό το μαγικό φίλτρο στον ψεκαστήρα μας.

Μετά από αρκετό ψεκασμό, που έκανε τα αβγά να αφρίσουν, με έκπληξη διαπιστώσαμε ότι τα αβγά έκρυβαν μικρά μωρά δεινοσαύρων!!

Ώστε εδώ μας οδηγούσαν τα ίχνη που βρήκαμε...