ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Παιδικός Σταθμός   /   Blog
Dinosaur Skeleton (STEM δραστηριότητα)
02. 03. 2017

Πώς είναι ο σκελετός ενός δεινόσαυρου; Μπορούμε να τον αναπαραστήσουμε; Τα Φυλλαράκια 1 βρίσκουν τρόπους να συνθέσουν το δικό τους σκελετό δεινοσαύρου!!

Αφού μελετήσαμε μέσα από βιβλία και εγκυκλοπαίδειες διάφορους σκελετούς δεινοσαύρων έφτασε η στιγμή να συνθέσουμε το δικό μας. Το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας; Ο αγαπημένος μας αγκαθωτός στεγόσαυρος!! Μελετήσαμε την ανατομία του και περάσαμε στην πράξη.

Πρώτα, στο προαύλιο χώρο του Παιδικού σταθμού,  σχεδιάσαμε με κιμωλία το σκαρίφημα του σκελετού και στη συνέχεια χρησιμοποιώντας ρολά υγείας και κουζίνας για bones αλλά και τα διάφορα κόκαλα που βρήκαμε κατά την ανασκαφή μας, συνθέσαμε με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ακρίβεια τον σκελετό ενός στεγόσαυρου!

Ερχόμενοι στο σχολείο μας μπορείτε να τον θαυμάσετε!!