ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Παιδικός Σταθμός   /   Blog
O δόκτωρ Juice και το λιώσιμο των πάγων!
07. 02. 2017

Γνωρίζετε τι θα συμβεί σε ένα μπαλόνι γεμάτο νερό αν το τοποθετήσω στη κατάψυξη; Και αν έπειτα το βάλω σε ένα πολύ ζεστό μέρος; Αυτά τα ερωτήματα προσπαθήσαμε να απαντήσουμε τα Φυλλαράκια 1, πάντοτε με τη σπουδαία καθοδήγηση του επιστήμονά μας Δόκτορα Juice.

Ακολουθώντας πάντοτε την επιστημονική διαδικασία, αφού προβληματιστήκαμε και κάναμε τις υποθέσεις μας, περάσαμε στην πράξη…. Χρωματιστά μπαλόνια γέμισαν με ξύλινα τουβλάκια και νερό και μπήκαν με τη θέλησή τους(!) στην κατάψυξη!

Έπειτα από αναμονή μίας ολόκληρης μέρας τα μάτια μας αντίκρισαν διάφορα πολύχρωμα παγόβουνα…… πως όμως θα τα λιώσουμε;;;

Χρησιμοποιήσαμε αλάτι και χρώματα ζαχαροπλαστικής και φυσικά τη ζεστασιά των χεριών μας…..

Το παιχνίδι συνεχίστηκε όλη την ημέρα και στην τάξη…..

Τα καταφέραμε τέλεια!! Ένα βήμα ακόμη πιο κοντά στη Γροιλανδία!