ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Παιδικός Σταθμός   /   Blog
Βιώνοντας το Φθινόπωρο!
09. 11. 2016

Ήρθε το φθινόπωρο και τα Μπουμπουκάκια 1 το αντιληφθήκαμε κατευθείαν! Παρατηρούσαμε καθημερινά την αλλαγή του καιρού και την καταγράφαμε, καθώς και τις αλλαγές στη φύση. Είμαστε τόσο παρατηρητικοί που καταλάβαμε ότι όλα τα δέντρα, σχεδόν όλα δηλαδή, έχουν αλλάξει χρώμα τα φύλλα τους. «Κυρία, είναι κίτρινα, κόκκινα, πορτοκαλί, καφέ και λίγα πράσινα τα φύλλα που βλέπουμε, γιατί όμως συμβαίνει αυτό;»

Για να λύσουμε τις απορίες μας ξεκινήσαμε την εξερεύνηση και την παρατήρηση της φύσης. Πιάσαμε ξεραμένα φύλλα, τα μυρίσαμε και τα παρατηρήσαμε! Ανακαλύψαμε ακόμα πως τα φύλλα αυτά τώρα που ξεράθηκαν δεν χρειάζεται να πεταχτούν, αλλά… να τα χρησιμοποιήσουμε για να φτιάξουμε ένα δικό μας φθινοπωρινό δέντρο! Το αποτέλεσμα … άκρως διασκεδαστικό και φθινοπωρινό.

Βιώνοντας το Φθινόπωρο!