ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Παιδικός Σταθμός   /   Blog
Όταν ο «κύριος Κ.Ο.Κ» γίνεται παιχνίδι…!
02. 02. 2017

Ολοκληρώνοντας την θεματική μας ενότητα με τίτλο «Καλώς ήρθες κύριε Κ.Ο.Κ», τα Μπουμπουκάκια 2, απόλαυσαν μία σειρά από βιωματικά παιχνίδια εμπέδωσης των κανόνων οδικής κυκλοφορίας.

Δρόμοι σχεδιάστηκαν σε χαρτί του μέτρου και σήματα τοποθετήθηκαν εκατέρωθεν αυτών. Σκοπός του παιχνιδιού;  Να καταφέρουν τα αυτοκινητάκια μας  να διανύσουν όσο το δυνατόν μεγαλύτερη απόσταση στον δρόμο ενώ εμείς  θα τα οδηγούμε, κυλώντας τα, μέσα από έναν χάρτινο σωλήνα!

Και τώρα, ας υποδυθούμε εμείς τα αυτοκίνητα!

Ο δρόμος, μπροστά από τον Παιδικό σταθμό μας, μεταμορφώθηκε σε πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής  κι εμείς, «φορώντας» χαρτόκουτες –αυτοκίνητα, δοκιμαστήκαμε σε ένα παιχνίδι δράσης, εφαρμόζοντας πάντα τους κανόνες του κυρίου Κ.Ο.Κ!