ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Παιδικός Σταθμός   /   Blog
Έμπειροι καλλιεργητές επί το έργον!
02. 05. 2017

Μόλις πριν από έναν περίπου μήνα, τα Μπουμπουκάκια 2 προέβησαν στην εαρινή σπορά τους! Κόκκινοι σπόροι αρακά και φιστίκι ποικιλίας «Aραχίδα» φώλιασαν μέσα στο χώμα του λαχανόκηπού μας κι εμείς δεν είχαμε, παρά να επιληφθούμε της φροντίδας  τους, ώστε σύντομα να απολαύσουμε τον κόπο που σπείραμε!

Έτσι λοιπόν, με μεγεθυντικούς φακούς και ποτιστήρια ανά χείρας, επισκεφτήκαμε τη σπορά μας μεριμνώντας για το πότισμά της και, φυσικά, για την αφαίρεση όλων εκείνων των ύπουλων ζιζανίων που μπορεί να απειλούν την υγιή της ανάπτυξή!

Κι αφού σαν έμπειροι καλλιεργητές φέραμε εις πέρας την αποστολή μας, στη συνέχεια, σαν παιδιά που αγαπούν τα παιχνίδια με το χώμα, διασκεδάσαμε στον χώρο «freeplay» του λαχανόκηπου, φτιάχνοντας ηφαίστεια, τούνελ και παλάτια με χώμα και… φαντασία!