ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Παιδικός Σταθμός   /   Blog
23. 02. 2017

Τι βρήκαμε;

Αληθινά αυγά... ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΩΝ!

Αρχικά, όταν τα βρήκαμε δεν γνωρίζαμε τι είναι. Γι'αυτό και οι επιστήμονες "Μπουμπουκάκια 1" ξεκίνησαν αμέσως την έρευνα.

Αναρωτηθήκαμε εάν μέσα στα αυγά αυτά υπάρχουν αληθινοί, ζωντανοί δεινόσαυροι. Σε περίπτωση που ήταν ζωντανοί θα έπρεπε να βρούμε τρόπο να ανοίξουμε τα αυγά χωρίς να τραυματίσουμε τους δεινόσαυρους. Έτσι, πήραμε δείγμα από τα εξωτερικό των αυγών και προσπαθήσαμε στην αρχή να το διαλύσουμε με νερό αλλά δεν διαλυόταν και μετά σκεφτήκαμε πως με το ξύδι σίγουρα κάτι θα καταφέρναμε. Έτσι, λοιπόν, και έγινε.

Χωριστήκαμε σε ζευγαράκια, ψάξαμε στο πεδίο και βρήκαμε πάρα πολλά αυγά δεινοσαύρων, τα ψεκάσαμε με το ειδικό υγρό που φτιάξαμε και ανακαλύψαμε πως μέσα στα αυγά υπήρχαν αληθινοί δεινόσαυροι.

Μπράβο Δόκτωρες Μπουμπουκάκια 1! Αποστολή εξετελέσθη επιτυχώς!