ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Παιδικός Σταθμός   /   Blog
Το σχήμα της χαράς του παιχνιδιού!
10. 01. 2018

Τί σχήμα έχει η χαρά μου όταν παίζω; Ποιητικό το ερώτημα. Εμείς τα προνήπια, με αφορμή την προσέγγιση των επίπεδων γεωμετρικών σχημάτων εντοπίσαμε τα σχήματα στα παιχνίδια μας ομαδικά και ατομικά. Mα... το καλύτερο ήταν ότι εκεί όπου δεν υπήρχαν τα δημιουργήσαμε! Για να πάρετε μία ιδέα θα σας πούμε ότι αγωνιστήκαμε και εξασκηθήκαμε στην αδρή κινητικότητα και στην ταχύτητα, με εναλλαγή κινήσεων στα μεγάλα επιδαπέδια σχήματα στην αυλή. Στην τάξη, κατασκευάσαμε από την αρχή με πλαστελίνη ή συναρμολογήσαμε άλλα αντικείμενα για να τα συνθέσουμε. Ακόμη, και στον λαχανόκηπο φτιάξαμε λάσπη για να δημιουργήσουμε μία Τετραγωνοκυκλοπολιτεία!! Άρα, μπορούμε να καταλήξουμε ότι το παιχνίδι και η χαρά μου σε αυτό, έχει το σχήμα που εγώ θέλω να της δώσω...