ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Παιδικός Σταθμός   /   Blog
Όταν τα Μπουμπουκάκια 2 γνώρισαν τον… κύριο Κ.Ο.Κ!
17. 01. 2017

Μοιάζει κάπως αυστηρός, μα… χάρη σ’ αυτόν, κινούμαστε ασφαλώς! Ποιος να είναι άραγε ο κύριος αυτός; Μα ο κύριος Κ.Ο.Κ φυσικά! Ο περίφημος και, κατά κόσμον γνωστός, Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας.

Τα Μπουμπουκάκια 2 είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τον Κύριο Κ.Ο.Κ απολαμβάνοντας  διασκεδαστικά παιχνίδια κίνησης και δράσης,  μέσα από το μάθημα της Μουσικο-κινητικής Αγωγής.

«Προσοχή τον δρόμο σαν περνώ:
Πρώτα ελέγχω και μετά προχωρώ.
Στο κόκκινο πάντα σταματώ,
πράσινο ανάβει και ξεκινώ!»

Μέσα από τους στίχους του εκπαιδευτικού τραγουδιού «Προσοχή – Προσοχή» για την οδική ασφάλεια, τα παιδιά, μεταμορφώθηκαν σε «ιδανικούς» οδηγούς: επιβιβάστηκαν στα μέσα μεταφοράς τους, έδεσαν τις ζώνες τους και έπαιξαν με την κίνησή τους στον χώρο, πάντα υπό τις οδηγίες που υποδείκνυε ο φωτεινός σηματοδότης.