ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Παιδικός Σταθμός   /   Blog
Τί σχέση μπορεί να έχουν οι Δεινόσαυροι με… τις Φυσικές Επιστήμες; Ανακαλύψτε το!
02. 03. 2017

Μεγάλα και μικρά ομοιώματα δεινοσαύρων, έγιναν οι πρωταγωνιστές ενός μοναδικού πειράματος, με θέμα το φαινόμενο τήξης – πήξης του νερού! Πώς;

Τα Μπουμπουκάκια 2, έκρυψαν τα δεινοσαυράκια μέσα σε τάπερ και μπαλόνια, τα οποία γέμισαν με νερό, σφράγισαν ερμητικά και τοποθέτησαν μέσα στον καταψύκτη του Παιδικού σταθμού μας. Άραγε, τι θα αντίκριζαν το επόμενο πρωί; 24 ώρες αργότερα, ο καταψύκτης άνοιξε και ιδού! Οι δεινόσαυροι, ακινητοποιημένοι μέσα στο παγωμένο νερό, να θυμίζουν κάτι από… Εποχή των Παγετώνων! «Μοιάζουν με αυγά δεινοσαύρων!», αναφώνησε ένας από τους Παλαιοντολόγους της τάξης μας!

Και, κάπως έτσι, δόθηκε το έναυσμα για δράση: αλάτι χοντρό και χρωματιστό νερό ήταν όλα όσα χρειαζόμασταν για το πείραμα τήξης του νερού.

Άραγε, τι λέτε; Θα καταφέρουν τα Μπουμπουκάκια 2 να ξεπαγώσουν το νερό και να απελευθερώσουν τα δεινοσαυράκια;