ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Παιδικός Σταθμός   /   Blog
Μάρτιος σημαίνει κηπουρικές εργασίες!
06. 03. 2018

Ο Μάρτιος είναι ένας από τους πιο κρίσιμους μήνες για τις κηπουρικές εργασίες αφού βρίσκεται στο μεταίχμιο του Χειμώνα και της Άνοιξης. Οι θερμότερες θερμοκρασίες που άρχισαν να κάνουν δειλά-δειλά την εμφάνισή τους ξυπνούν τα φυτά από τη χειμέρια νάρκη τους γι’ αυτό κι ο Μάρτιος είναι μια καλή ευκαιρία για καθοριστικές επεμβάσεις στα φυτά. Αυτό σκεφτήκανε και τα Μπουμπουκάκια και καλέσανε τον κο. Καμπούρη, καθηγητή του Λυκείου, να τους επισκεφθεί και βεβαίως να ελέγξει την κατάσταση των φυτών της πράσινης γωνιάς τους. Έτσι, με τις οδηγίες του προχωρήσαμε σε κλάδεμα, λίπανση και μεταφύτευση στα φυτά μας σύμφωνα με τις ανάγκες τους. Επόμενο μεγάλο εγχείρημα η εαρινή σπορά στο λαχανόκηπο!