ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Παιδικός Σταθμός   /   Blog
Ντετέκτιβ... Ήχων!
14. 03. 2017

Η κυρία Αλεξάνδρα Καραμούτσιου, η μουσικός του Δημοτικού μας σχολείου, είναι και ντετέκτιβ. Όχι όμως, συνηθισμένος ντετέκτιβ, αλλά ντετέκτιβ ήχων... Δηλαδή ακούει ήχους και προσπαθεί να μαντέψει από πού προέρχονται. Η αλήθεια είναι πως είναι πολύ καλή σε αυτό και βοήθησε και εμάς να εξοικειώσουμε την ακοή μας, έτσι ώστε να μπορούμε να αναγνωρίσουμε τους ήχους που ακούμε συνήθως όταν βρισκόμαστε έξω από το σχολείο μας.

Εμείς, φυσικά, για να μην ξεχνάμε τους ήχους που ακούγαμε, τους καταγράφαμε σε ένα ειδικό χαρτί, που μόνο οι ντετέκτιβ έχουν πρόσβαση.

Η δραστηριότητα μας έχει και συνέχεια... μία ηχοϊστορία φτιαγμένη από εμάς!