ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Παιδικός Σταθμός   /   Blog
Τα Φυλλαράκια 1 επισκέπτονται το εκπαιδευτικό κοτέτσι!
24. 09. 2020

Στο πλαίσιο της γνωριμίας μας με το σχολείο και το εκπαιδευτικό μας αγρόκτημα ακολουθήσαμε το κάλεσμα του κόκορα και βρεθήκαμε στο εκπαιδευτικό μας κοτέτσι! Εκεί, με τη βοήθεια του υπεύθυνου του χώρου, παρατηρήσαμε τις κότες, μιλήσαμε για τα ανατομικά τους χαρακτηριστικά και τις ταϊσαμε λίγο καλαμπόκι!! Με μεγάλη χαρά μπήκαμε μέσα στο κοτέτσι, συλλέξαμε τα αβγά που είχαν γεννήσει και είδαμε το μέρος που τρώνε και ξεκουράζονται!

Πώς συσκευάζονται όμως τα αυγά ώστε να φτάσουν στη συνέχεια στο σπίτι μας; Οι απορίες μας λύθηκαν με την επίσκεψή μας στο συσκευαστήριο της ΑΓΣ! Ο κος Παπάζογλου μας εξήγησε όλη τη διαδικασία. Εμείς με τη σειρά μας εντυπωσιαστήκαμε από το «ασανσέρ» μεταφοράς αυγών και φυσικά ανανεώσαμε  το ραντεβού μας με τις κότες και τον βροντόφωνο κόκορα!