ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Αρχιτεκτονική με Η/Υ γίνεται; (STEM)
11. 01. 2024

Μία φορά το μήνα τα Ανθάκια μπαίνουν στον κόσμο των Η/Υ, μια εμπειρία που όταν συνδεθεί με ένα ταξίδι στο χρόνο, σε αρχιτεκτονικά θαύματα το παρελθόντος, δεν μπορεί να συγκριθεί με τίποτα. Χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα tinkercard βρεθήκαμε στα 7 θαύματα του κόσμου και είχαμε τη δυνατότητα να δημιουργήσουμε κι εμείς τις δικές μας μικρές κατασκευές.

Αλλάξαμε χρώματα προσθέσαμε σχήματα σε αυτές τις κατασκευές του παρελθόντος και με τη βοήθεια της τεχνολογίας είδαμε σε τρισδιάστατη 3D μορφή τις κατασκευές μας και τα σχήματα από όλες τις πλευρές.

Τα παιδιά εμπενεύσθηκαν από κάθε θαύμα και η χαρά της δημιουργίας ήταν ατελείωτη!