ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Κυνηγοί εν δράσει
06. 03. 2018

Οι μαθητές έγιναν σήμερα «κυνηγοί βιβλίων», στο πλαίσιο του προγράμματος Φιλαναγνωσίας του Νηπιαγωγείου. Οι τάξεις χωρίστηκαν σε τρείς ομάδες και επισκέφθηκαν την πλατεία Μοσχοκλαΐδη. Κάθε ομάδα ήταν υπεύθυνη για ένα συγγραφέα, τον οποίο είδαν και στα καρτελάκια που φορούσαν στο λαιμό.

Διαβάσαμε και είδαμε το πρόσωπο του Ευγένιου Τριβιζά, της Γιολάντας Τσορώνη- Γεωργιάδη και του Αντώνη Παπαθεοδούλου. Τα παιδιά κλήθηκαν να συλλέξουν μόνο τα βιβλία του δικού τους συγγραφέα, διαβάζοντας το όνομα του στο εξώφυλλο του βιβλίου ή ταυτοποιώντας το με το καρτελάκι τους. Οι ομάδες ήταν πολύ ικανές και γρήγορες και βγήκαμε όλοι νικητές!