ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Ρίψη μπάλας
03. 05. 2018

Οι μαθητές του Νηπιαγωγείου λατρεύουν τα παιχνίδια με τη μπάλα και μας το δείχνουν με κάθε ευκαιρία! Στο πλαίσιο του προγράμματος της Φυσικής Αγωγής, εξασκηθήκαμε στη ρίψη μπάλας με πολλούς τρόπους. Δοκιμάσαμε ποικίλες τεχνικές αθλημάτων, όπως καλαθοσφαίρισης, πετοσφαίρισης και ποδοσφαίρου. Προσπαθήσαμε να κατακτήσουμε δεξιότητες μετακίνησης και χειρισμού της μπάλας με κάθε εφικτό τρόπο. Προκειμένου να υπάρχει βαθμός δυσκολίας υπήρχαν μπάλες διαφορετικού μεγέθους και βάρους. Η χρήση αυτού του υλικού επέτρεψε την εκτέλεση των δεξιοτήτων σύμφωνα με τον προσωπικό ρυθμό ανάπτυξης του κάθε παιδιού.