ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Γνωρίζουμε τον τρύγο
25. 09. 2019

Τα τμήματα του Νηπιαγωγείου Μπουμπουκάκια 1 & 2 συμμετείχαν στον τρύγο που γίνεται στα αμπέλια της Σχολής. Μέσα από αυτή την εμπειρία οι μαθητές εξοικειώθηκαν με τη διαδικασία του τρύγου και έφτιαξαν το δικό τους μούστο πατώντας τα σταφύλια με τα χεράκια τους, τον οποίο δοκίμασαν και τους άρεσε πολύ! Ο μούστος που μας απέμεινε χρησιμοποιήθηκε για τη ζωγραφική μας.

Ακόμη, μιλήσαμε για τα σταφύλια και τα παράγωγά τους και τα χρησιμοποιήσαμε σε πειράματα. Πώς γίνεται να φουσκώνει μαγικά ένα μπαλόνι; Μήπως χορεύουν τα σταφύλια; Ρωτήστε τα Μπουμπουκάκια να σας πουν!