ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Μοτίβα παντού!!!
18. 10. 2017

Στο πλαίσιο της θεματικής μας ενότητας «Πάμε σαν άλλοτε» και συγκεκριμένα   στον τομέα των μαθηματικών, ασχοληθήκαμε με τη δημιουργία μοτίβων. Ζωγραφίσαμε σε καμβάδες με ποικίλα υλικά, αντιγράψαμε σχέδια και τέλος χωριστήκαμε σε ομάδες για να δημιουργήσουμε το δικό μας μοτίβο.  Ενισχύοντας τη συνεργασία μεταξύ των μελών, η κάθε ομάδα χρησιμοποιώντας διαφορετικό υλικό ( τουβλάκια, χάντρες, γραμματάκια, lego), έπρεπε συζητήσει και να δημιουργήσει ένα από κοινού μοτίβο, το οποίο θα επαναλαμβάνονταν τόσες φορές όσες ήταν τα μέλη της. Τα παιδιά συνεργάστηκαν λειτουργικά, κατέληξαν στα χρώματα και στη σειρά που επιθυμούσαν και παρουσίασαν τα μοτίβα στους υπόλοιπους.