ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Ο μήνας της κολοκύθας!!!
29. 10. 2022

Ο μήνας μας ξεκίνησε με φθινοπωρινές βόλτες στο αγρόκτημα. Σε μία από τις εξορμήσεις μας, εμφανίστηκε ένα βιβλίο πάνω σε μια κολοκύθα! Δε χάσαμε ευκαιρία να τη δούμε από κοντά και να την επεξεργαστούμε!

Αγαπημένη μας ασχολία το messy play! και αφού ο μήνας μας είναι γεμάτος κολοκύθες δε θα μπορούσε να μην είναι η πρωταγωνίστρια μας! Τα υλικά μας κολοκύθα, κορν φλάουερ και λίγο νερό!

Δε μείναμε όμως στο παιχνίδι, αλλά είπαμε να κάνουμε και λίγα μαθηματικά! Τι άλλο θα μπορούσαμε να κάνουμε από το να τις συγκρίνουμε και να μετρήσουμε ποια είναι η πιο μεγάλη μας κολοκύθα! Υλικά μέτρησης ξύλινα τουβλάκια, μεζούρα, τα χέρια μας και φυσικά τα παιχνίδια μας!