ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Οι γλυκές κουβέντες
24. 01. 2023

Ένα γλυκό ταξίδι για τα Ανθάκια.

Πώς νιώθουμε όταν παίρνουμε ένα ωραίο δώρο; Πώς νιώθουμε όταν παίρνουμε μια ζεστή αγκαλιά; Πώς νιώθουμε όταν μας λένε κάτι όμορφο;

Τα παιδιά ανέφεραν ότι όταν λαμβάνουμε κάτι όμορφο αισθανόμαστε χαρά. Τα όμορφα λόγια και οι γλυκές κουβέντες μας γεμίζουν με αγάπη και όμορφα συναισθήματα.

Αποφασίσαμε λοιπόν να φτιάξουμε τα μηνύματα της αγάπης. Ξεκινήσαμε συζητώντας για λέξεις και φράσεις που θα μας έκαναν να νιώσουμε όμορφα και καταγράψαμε όλες τις ιδέες των παιδιών. Έπειτα, κάθε παιδί έγραψε και ζωγράφισε εκείνη τη λέξη ή φράση που θεωρούσε ότι θα έκανε κάποιο άλλο παιδί να νιώσει όμορφα.

Στο τέλος, τα μηνύματά μας μπήκαν στον σάκο της αγάπης και κάθε παιδί με τη σειρά πήρε τυχαία από ένα.

Τα παιδιά παρουσίασαν τις κάρτες που έλαβαν και μίλησαν στην ομάδα για τα συναισθήματα που ένιωσαν παίρνοντας μια γλυκιά κουβέντα.