ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Μαριονέτες from scratch!
25. 01. 2024

Η Θεματική του Ιανουαρίου ζωντάνεψε παραμύθια και ήρωες, οι οποίοι μπερδεύτηκαν μεταξύ τους και δημιουργήσαν κάτι το διαφορετικό.

Διαβάζοντας τα διάφορα παραμύθια, εμπνευστήκαμε από τους ήρωες και δημιουργήσαμε σουρεαλιστικές αλλά και απλές φιγούρες σε χαρτί σαν άλλες μαριονέτες. Η κάθε μια ξεχωριστή με το κάθε σημείο του σώματος (κεφάλι, σώμα, πόδια) από διαφορετικά ζωάκια και ήρωες. Δώσαμε όνομα στην κάθε φιγούρα-ήρωα και “πλέξαμε” ιστορίες με αυτές.
Επίσης , δημιουργήσαμε γωνιά παραμυθιών και story basket , οπού τα παιδιά έφτιαχναν με πετρούλες ήρωες και έπλαθαν ιστορίες.

Την λατρέψαμε αυτήν την θεματική μικροί και μεγάλοι!