ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Ταξίδι στην αρχαία Αίγυπτο: Οι πυραμίδες του Φαραώ
12. 03. 2019

Οι μαθητές του Νηπιαγωγείου συμμετείχαν στην εκπαιδευτική δράση “Ταξίδι στην αρχαία Αίγυπτο: Οι πυραμίδες του Φαραώ”, το οποίο φιλοξενείται στο εμπορικό κέντρο Mediterranean Cosmos. Μέσα από τη δράση, οι μαθητές γνώρισαν τα πιο διάσημα αρχιτεκτονικά αριστουργήματα του αρχαίου αιγυπτιακού πολιτισμού, όπως την μεγάλη Πυραμίδα της Γκίζας με τις αίθουσες του θησαυρού και της σαρκοφάγου, τον θρόνο του Φαραώ, τη μούμια, τα αγάλματα του Τουταγχαμών, της Νεφερτίτης και του Άνουβις μέσα από διαδραστικά παιχνίδια όπως γρίφους, παζλ, σκάψιμο στο σκάμμα και αποκάλυψη μυστικών κλειδιών.