ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Επίσκεψη στα αρωματικά φυτά
25. 09. 2017

Σήμερα με τα Ανθάκια 1 περιηγηθήκαμε στους χώρους της Σχολής μας. Μεγαλύτερη εντύπωση μας έκαναν τα αρωματικά φυτά, γι' αυτό και σταματήσαμε να κόψουμε λίγα φυλλαράκια. Τα γνωρίσαμε και μάθαμε να τα ξεχωρίζουμε, όχι μόνο από την εμφάνιση τους, αλλά κυρίως από το ιδιαίτερο τους άρωμα. Διαλέξαμε αυτό που μας άρεσε περισσότερο και καταγράψαμε το όνομά του στο βιβλιαράκι του εξερευνητή για να το θυμόμαστε. Μάλιστα πολλά παιδιά γνώριζαν ήδη ορισμένα από αυτά και με ενθουσιασμό μας μίλησαν για αυτά που βάζουν οι μαμάδες τους στα φαγητά, όπως η ρίγανη και το θυμάρι.