ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Ένα έγκλημα στην τάξη μας!
03. 11. 2022

Τα Μπουμπουκάκια 1 & 2 ασχολήθηκαν με τη θεματική ενότητα των CommunityHelpersαυτό το μήνα. Έτσι μίλησαν για πολλά επαγγέλματα που μας βοηθούν στην καθημερινή μας ζωή, όπως ο/η γιατρός, ο/η πυροσβέστης, ο/η αστυνομικός, ο/η μάγειρας/ισσα, ο/η δάσκαλος/α κ.ά. Έναυσμα για τη θεματική αυτή αποτέλεσε μία «κλοπή» παιχνιδιών που έγινε στις τάξεις τους. Οι μαθητές αποφάσισαν να καλέσουν την αστυνομία να τους βοηθήσει να λύσουν το μυστήριο και έτσι και έγινε!

Οι αστυνομικοί ήρθαν την επόμενη κιόλας ημέρα και έφεραν στα παιδιά τα στοιχεία που είχαν συλλέξει για να μπορέσουν να βρουν τα παιχνίδια τους. Οι μικροί μας ντετέκτιβ γρήγορα βρήκαν τον «ένοχο» που είχε δανειστεί τα παιχνίδια και τα επέστρεψαν στος τάξεις, κερδίζοντας μάλιστα και το σήμα του βοηθού αστυνομικού!