ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Φιλαναγνωσία: Η μαγική δύναμη των βιβλίων
15. 01. 2024
Η φιλαναγνωσία είναι μία μαγική πόρτα που μας οδηγεί σε απέραντους κόσμους γεμάτους φαντασία και γνώση. Και τι καλύτερο ν’ ανοίξουμε αυτή την πόρτα από μικρή ηλικία;

Τα Ανθάκια μας λοιπόν και αυτό το μήνα επισκέφτηκαν τον χώρο της Βιβλιοθήκης για να ζήσουν μια πολύ διασκεδαστική και ταυτόχρονα εκπαιδευτική εμπειρία.

Χωριστήκαμε σε ομάδες, βρήκαμε μπερδεμένες εικόνες από αγαπημένα μας παραμύθια και με τη φαντασία μας πλέξαμε τις δικές μας ιστορίες. Χρησιμοποιήσαμε όμορφο και πλούσιο λεξιλόγιο, ήρθαμε σ’ επαφή  με τη δομή μιας ιστορίας, βάλαμε τη χιουμοριστική μας πινελιά και παρουσιάσαμε τις ιστορίες μας στους υπόλοιπους φίλους μας.

Μέσα από τη δράση μας αυτή, τα παιδιά εξέφρασαν τη σκέψη τους, συνεργάστηκαν, άκουσαν ιδέες και ταξίδεψαν με τη φαντασία τους σε νέους κόσμους παραμυθιών.

Περάσαμε τόσο όμορφα που στο τέλος δώσαμε την υπόσχεσή μας... να επιστρέψουμε σύντομα για νέα ¨ταξίδια¨!