ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
«Παίζοντας» με το νόμο της βαρύτητας (STEM)
21. 02. 2018

Γνωρίζαμε ότι αντικείμενα που κρατάμε όταν αφεθούν ελεύθερα, πέφτουν κάτω. Όμως, ο λόγος που συμβαίνει αυτό, χρειαζόταν διερεύνηση και συζήτηση. Και με αυτές τις μεθόδους τα καταφέραμε και καταλήξαμε ότι πίσω από αυτό το φαινόμενο είναι το βάρος του κάθε σώματος με το φαινόμενο της βαρύτητας! Νιώσαμε την δύναμη αυτή με την οποία η γη  έλκει το κάθε σώμα προς το κέντρο της, προσπαθώντας να κρατήσουμε με τεντωμένο το χέρι την σχολική μας τσάντα. Στη συνέχεια, πειραματιστήκαμε με το φαινόμενο στην αυλή μας, πετώντας σακουλάκια-μαξιλαράκια ψηλά και πιάνοντάς τα πάλι καθώς έπεφταν στη γη.

Οι πειραματισμοί μας με διάφορα αντικείμενα μας αποκάλυψαν ότι το βάρος δεν είναι η μόνη αιτία του τρόπου που πέφτουν τα αντικείμενα στη γη. Η ίδια κόλλα χαρτί πέφτει διαφορετικά όταν είναι ίσια από όταν είναι τσαλακωμένη σε σχήμα μπάλας!