ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Πιο messy…δεν γίνεται!
11. 11. 2021

Οι μαθητές του Νηπιαγωγείου συνάντησαν την ομάδα του Hehe Art. Μαζί τους έπαιξαν, έκαναν πειράματα και δημιούργησαν μοναδικές κατασκευές.

Βασικό υλικό για τις κατασκευές μας, ο φυσικός πηλός. Τα παιδιά έφτιαξαν πειρατικά καράβια, ηφαίστεια, κροκόδειλους, μονόκερους και ό,τι άλλο έβαλαν με το νου τους.

Γνωρίσαμε και ένα υλικό που δεν υπακούει στο νόμο του Νεύτωνα! Το Oobleck είναι ένα ιδιαίτερο υλικό, που στη βάση του είναι στερεό και στην επιφάνειά του υγρό. Παρατηρήσαμε το Oobleck μέσα σε διάφορες καταστάσεις και παίξαμε αρκετά, δοκιμάζοντας τις ιδιότητές του!