ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Διαστημικοί νερόλακκοι
20. 01. 2017

Στο πλαίσιο της θεματικής ενότητας "Επιστήμη του Διαστήματος", οι μαθητές του Νηπιαγωγείου φόρεσαν τις γαλότσες τους και εξόρμησαν προς αναζήτηση "διαστημικών νερόλακκων". Με κοινή αφετηρία χωριστήκανε σε δύο ομάδες. Η κάθε ομάδα ακολούθησε διαφορετική διαδρομή. Δώσανε σημείο συνάντησης το δασάκι.

Στη διαδρομή για το δασάκι συναντήσανε πολλούς νερόλακκους ή αλλιώς πολλούς διαστημικούς “κρατήρες” με νερό, με τους οποίους παίξανε και διασκεδάσανε. Κάθε φορά που συναντούσανε νερόλακκιο, τον καταμετρούσανε, ώσπου λίγο πριν φτάσουνε στο δασάκι αναφέρανε το συνολικό αριθμό των νερόλακκων που συναντήσανε.

Η διασκεδαστική βόλτα έληξε με το κινητικό παιχνίδι “space rock toss”, το οποίο αποτέλεσε παιχνίδι αναμέτρησης των ομάδων μεταξύ τους. Η αγωνία και ο ζήλος της νίκης γέννησε την επιθυμία να το παίξουμε αρκετές φορές.