ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Building challenge (STEM)
29. 03. 2018

Η θεματική ενότητα των “Μικρών επιστημών” χάραξε ανεξίτηλα τα σημάδια της στην καθημερινότητά μας. Αρπάζοντας την ευκαιρία της ηλιόλουστης ημέρας, σκεφτήκαμε να επισκεφθούμε το λαχανόκηπό μας και να δοκιμαστούμε στην κατασκευή τούνελ και δικτύου νερού. Η πρόκληση ήταν μεγάλη και απαιτούσε οργανωμένο σχέδιο. Πήραμε από το θερμοκήπιο ό,τι εξοπλισμό χρειαζόμασταν, συσκεφθήκαμε και με το σύνθημα των δασκάλων μας ξεκινήσαμε τις κατασκευές. Έπειτα από δύο δοκιμές και ανακαλύπτοντας τα λάθη που κάναμε, προχωρήσαμε σε διορθώσεις, οι οποίες μας χάρισαν ένα τεράστιο χαμόγελο…το χαμόγελο της επιτυχίας!  Και για το κλείσιμο αυτής της δημιουργικής ημέρας, οι δασκάλες μας κατάφεραν και έπιασαν το αγαπημένο μας ψάρι, προκειμένου για λίγα δευτερόλεπτα να το δούμε από κοντά και να του ευχηθούμε «Καλό Πάσχα»!