ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Ξεχωριστά παιχνίδια με νερό!!! (STEM)
29. 09. 2017

Δοκιμάζοντας τις γνώσεις μας στις φυσικές επιστήμες, ασχοληθήκαμε με τη μεταφορά νερού. Γνωρίσαμε έτσι τον κοχλία του Αρχιμήδη, ο οποίος είναι μια κατασκευή που από την αρχαιότητα χρησιμοποιούταν για να αντλεί και να μετακινεί νερό από κάποιο χαμηλό μέρος σε κάποιο ψηλότερο, κυρίως σε κανάλια άρδευσης .

Στη συνέχεια δοκιμάσαμε και εμείς να μεταφέρουμε νερό με τη βοήθεια του κοχλία και ενθουσιαστήκαμε! Παράλληλα, παίξαμε με γωνιακούς σωλήνες , μέσα στους οποίους ρίξαμε νερό και παρατηρήσαμε ότι άλλαζαν την πορεία του. Τέλος, γνωρίσαμε πως δουλεύει ο νερόμυλος, δημιουργώντας και έναν δικό μας νερόμυλο στον οποίο ρίχναμε νερό και παρατηρούσαμε τη δύναμη με την οποία γυρνούσε το μύλο.