ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Πολλά ταξίδια, μία Ευρώπη
17. 10. 2022

Τα Ανθάκια επισκέφθηκαν το Παιδικό Μουσείο Θεσσαλονίκης, όπου παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Πολλά ταξίδια, μία Ευρώπη”.

Εκεί, μάθαμε για τον για το μύθο της Ευρώπης και εντοπίσαμε την ήπειρό μας στον χάρτη. Είδαμε τις σημαίες των ευρωπαϊκών χωρών και τοποθετήσαμε σε κάθε χώρα τη σημαία της.

Παρατηρήσαμε εικόνες από ευρωπαϊκά μνημεία και αξιοθέατα και προσπαθήσαμε να βρούμε σε ποια χώρα βρίσκονται. Στο τέλος, διαλέξαμε την αγαπημένη μας χώρα από αυτές που γνωρίσαμε και ζωγραφίσαμε τη σημαία της και το χαρακτηριστικό της μνημείο!