ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Από κλαδάκι κρέμεται…
12. 11. 2019

Στο πλαίσιο της θεματικής ενότητας T is for Trees, οι μαθητές από το τμήμα Μπουμπουκάκια 1 του Νηπιαγωγείου γνώρισαν το δέντρο της ελιάς. Αρχικά παρατηρήσαμε πίνακες ζωγραφικής των Βαν Γκογκ και Θεόφιλου και γνωρίσαμε τη διαδικασία του ραβδίσματος των ελαιόδεντρων. Μας άρεσε πολύ και αποφασίσαμε να το κάνουμε και εμείς!

Στη συνέχεια, μαζέψαμε και πλύναμε τις ελίτσες μας. Ήρθε η ώρα να τις πατήσουμε με όλη μας τη δύναμη να δούμε αν θα βγάλουμε λάδι. Τελικά το να βγάλεις λάδι από τις ελιές αποδείχθηκε πολύ δύσκολο, αλλά δεν το βάζουμε κάτω. Τέλος χρησιμοποιήσαμε το λάδι για να κάνουμε πειράματα με σταγόνες από χρωματιστό νερό. Τις παρατηρήσαμε που βούλιαζαν επειδή ήταν βαριές και έπειτα τις κάναμε να χοροπηδήσουν!