ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Μικροί, υποψήφιοι αστροναύτες!
15. 01. 2020

Το διάστημα είναι αγαπημένο μας θέμα στο Νηπιαγωγείο και η εκπαίδευσή μας ως υποψήφιοι αστροναύτες, πολύ σοβαρό ζήτημα! Και τι δεν κάναμε! Φτιάξαμε το δικό μας ηλιακό σύστημα σε ένα από τα χωράφια της Σχολής, κάναμε κάθε είδους μετρήσεις και ασχοληθήκαμε ιδιαίτερα με το Διεθνή Διαστημικό Σταθμό και την πραγματική εκπαίδευση που περνάνε οι αστροναύτες, για να μπορέσουν να πετάξουν μία μέρα με τον πύραυλο Soyuz! Μελετήσαμε τα τηλεσκόπια, την κατασκευή και τη λειτουργία τους, προσπαθώντας να φτιάξουμε κι έμεις ένα, συνδυάζοντας μεγεθυντικούς φακούς, πρίσματα και καθρέφτες! Βγάλαμε φωτογραφία τον ήλιο με ένα αληθινό τηλεσκόπιο που μας έφερε πατέρας ενός μαθητή μας και κάναμε προσωμείωση διαγαλαξιακών ταξιδιών! Στο τέλος, βάλαμε τη φαντασία μας να δουλέψει και φτιάξαμε τους δικούς πλανήτες! Η θεματική ενότητα του διαστήματος θα μας μείνει αξέχαστη!