ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Το πολύχρωμο ψάρι της λίμνης μας!
28. 09. 2017

Το Νηπιαγωγείο φέτος ξεκίνησε με εξορμήσεις στο λαχανόκηπο και τη λιμνούλα μας! Η πρώτη εργασία των μαθητών του Νηπιαγωγείου ήταν να ταΐσουν τα ψάρια της λίμνης. Εκεί, οι μαθητές παρατηρήσανε ότι ένα ψάρι ήταν διαφορετικό από τα άλλα στο χρώμα. Δασκάλες και παιδιά προσπαθήσαμε να το πιάσουμε με ένα πλαστικό, διαφανές δοχείο για να το παρατηρήσουμε από κοντά αλλά δεν τα καταφέραμε με τη πρώτη φορά. Αντ’ αυτού πιάσαμε δύο μικρά χρυσόψαρα, τον Κωνσταντίνο και την Αλίκη, όπως τα ονομάσαμε. Στο θερμοκήπιο, οι μαθητές τα παρατηρήσανε και τα σχεδιάσανε στο βιβλιαράκι του εξερευνητή. Το διαφορετικό, πολύχρωμο ψάρι της λίμνης, το πιάσαμε τελικά, μετά από αρκετές προσπάθειες και το ονομάσαμε: “Εξυπνάκια-Ξυπνούλη”. Για συντομία και για να μάθουμε δύο γράμματα της αλφαβήτου, το ονομάσαμε “κύριος Ξι”. Αντιγράψαμε τα γράμματα στο βιβλιαράκι του εξερευνητή και σχεδιάσαμε το ψαράκι μας. Από τότε, ο κύριος Ξι είναι το διαφορετικό ψάρι του σχολείου μας!