ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Ζουζούνια παντού! (STEM)
15. 11. 2017

Οι μαθητές του Νηπιαγωγείου μαθαίνουν να αξιοποίησαν τους ηλεκτρονικούς  υπολογιστές προκειμένου να συλλέξουν πληροφορίες  για τα αγαπημένα τους ζουζούνια. Αρχικά ψηφίσαμε και εκλέξαμε το αλογάκι της Παναγίας ως το πιο δημοφιλές ζουζούνι στην τάξη μας.

Έπειτα, γνωρίσαμε το Google και τον τρόπο χρήσης του και πληκτρολογήσαμε με τη βοήθεια της δασκάλας το όνομά του. Είδαμε εικόνες από διάφορα είδη και διαβάσαμε για τα πολλά είδη που υπάρχουν. Στη συνέχεια, μέσα από εκπαιδευτικά παιχνίδια κατηγοριοποιήσαμε τα ζουζούνια τοποθετώντας τα στο σωστό βάζο, αλλά και βοηθώντας τις πασχαλίτσες να βγουν από το λαβύρινθο και να βρουν το σπιτάκι τους.