ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Επιπλέει ή βυθίζεται;
08. 04. 2020

Μπορεί να είμαστε μακριά από την τάξη μας και το αγαπημένο μας σχολείο αλλά οι δραστηριότητες που τόσο πολύ μας ενθουσιάζουν δεν θα μπορούσαν να λείπουν από την καθημερινότητά μας ούτε τώρα.

Τι θα γίνει αν βάλουμε βαμβάκι μέσα στο νερό; Τι θα γίνει αν ρίξω μέσα σε νερό μια πέτρα ή ένα φύλλο;

Πολύ σωστά μαντέψατε… γίναμε επιστήμονες και πραγματοποιήσαμε πείραμα επίπλευσης – βύθισης!

Πρώτα συγκεντρώσαμε τα υλικά και ύστερα ξεκινήσαμε τις υποθέσεις μας χρησιμοποιώντας, μέσω της εφαρμογής μας, έναν πίνακα διπλής εισόδου. Υλοποιήσαμε το πείραμα και στη συνέχεια συγκρίναμε τα αποτελέσματα με τις αρχικές μας παρατηρήσεις. Κάποιες φορές οι αρχικές μας υποθέσεις ήταν σωστές ενώ κάποιες άλλες όχι. Το σίγουρο όμως είναι ότι τα Μπουμπουκάκια είναι τώρα έτοιμα για νέες ανακαλύψεις!