ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Μπορείς να ισορροπήσεις;
08. 01. 2018

Οι μαθητές του Νηπιαγωγείου, στο πλαίσιο της θεματικής ενότητας «Επιστήμη του διαστήματος», πραγματοποίησαν δραστηριότητες Φυσικής Αγωγής με στόχο τη βελτίωση της ισορροπίας τους. Οι μαθητές έτρεξαν στον αύλειο χώρο του σχολείου και ακινητοποιούνταν από το άγγιγμα της δασκάλας-κυνηγού, αρχικά μένοντας ακίνητοι στο ένα πόδι. Έπειτα, με το άγγιγμα της, κρατούσαν ψηλά το ένα πόδι με τα χέρια, για 10 δευτερόλεπτα, γεγονός που δυσκόλεψε την ισορροπία. Η επόμενη δοκιμασία ήταν το πέρασμα από τις δοκούς ισορροπίας χωρίς να πέσουν. Οι δραστηριότητες προσέφεραν πολύ γέλιο στους μικρούς μαθητές και δόθηκε η υπόσχεση για την επανάληψή τους, με μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας.