ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Σχήματα και φαντασία!
29. 01. 2021

'Ενας απο τους αγαπημένους μας καλλιτέχνες, είναι ο Paul Klee και τα "μικρά" μας Μπουμπουκάκια, τον αγαπούν για τα έντονα και απλά σχήματα, με τα οποία δημιουργούσε τα έργα του. Με αφορμή λοιπόν τους πινακές του και μέσα απο την εξάσκηση μας με το ψαλίδι στην λεπτή κινητικότητα, κόψαμε προσεκτικά, πολλά διαφορετικά σχήματα.

Έπειτα, με συζήτηση και πειραματισμό, ξεκινήσαμε να δημιουργούμε με αυτά τα σχήματα πολλές διαφορετικές εικόνες, είτε από τους πίνακες του καλλιτέχνη όπως ο πίνακας "The castle and the sun", είτε δικά μας έργα ή αντικείμενα όπως ρομποτ, λίμνες, αλλά και ότι άλλο "γέννησε" η φαντασία μας.