ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Παιχνίδι με τα τρία βασικά χρώματα!!
23. 09. 2022

Τα μπουμπουκάκια με το νέο έτος, έκαναν εισαγωγή στο χρώμα, στο μάθημα των Εικαστικών. Μίλησαν για τα τρία βασικά χρώματα και τους συνδυασμούς τους. Μέσα από το παιχνίδι με διαφορετικά υλικά, όπως μπίλιες, σφουγγάρια και αλουμινόχαρτο αναμείξανε τρεις διαφορετικούς συνδυασμους κόκκινο και κίτρινο (μπίλιες), μπλε και κίτρινο (σφουγγάρια), μπλε και κόκκινο (αλουμινόχαρτο) και παρατήρησαν τα χρώματα που δημιουργήθηκαν, καθώς επισης και τις υφές που παράχθηκαν από τα υλικά- εργαλεία.

Αφού στέγνωσαν τα έργα τους, οι μικροί καλλιτέχνες, έσκισαν σε μικρά, μεγάλα και σε σχήματα τα χαρτιά και δημιούργησαν τα δικά τους collage.