ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Εξερευνητές των ωκεανών
08. 05. 2018

Τα τμήματα του Νηπιαγωγείου είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν στην εκπαιδευτική δράση “Εξερευνητές των Ωκεανών”, που φιλοξενείται στο εμπορικό κέντρο Mediterranean Cosmos, μεταφέροντας τους στους ωκεανούς και στον ανεξερεύνητο βυθό της θάλασσας!

Εκεί οι μαθητές μέσα από την καθοδήγηση των «καπετάνιων» επισκέφθηκαν αρχικά το υποβρύχιο μέσα από το οποίο είδαν από κοντά και γνώρισαν θαλάσσια ζώα, ενώ συζήτησαν και για τη μόλυνση των θαλασσών. Στη συνέχεια, επισκέφθηκαν εκθέματα σχετικά με τη ναυσιπλοΐα και γνώρισαν τα εργαλεία που χρησιμοποιούσαν οι ναυτικοί παλαιότερα. Τέλος, παρατήρησαν και σύγκριναν διάφορες στολές δύτη, οι οποίες ήταν σε φυσικό μέγεθος, γεγονός που ενθουσίασε τους μαθητές.