ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Μαγικά πινέλα σε παιδικά χεράκια!
21. 03. 2022

Υποδεχτήκαμε την άνοιξη με ανυπομονησία και με ατελείωτες βόλτες στο ανθισμένο campus μας. Στα πλαίσια της θεματικής μας για την άνοιξη αποφασίσαμε να οργανώσουμε μια δράση messy play κάτω από τα δέντρα.

Γεμάτοι ερεθίσματα και προσεκτικές ματιές τα Μπουμπουκάκια επέλεξαν ο καθένας από ένα κομμάτι κλαδί και ένα φύλλο, λουλούδι, πευκοβελόνες ή μια σύνθεση όλων αυτών. Οι κυρίες ένωσαν με ένα λαστιχάκι ότι ήθελε ο κάθε μαθητής και δημιουργήθηκαν μοναδικά πινέλα που ξεπερνούσαν κάθε φαντασία.

Τέμπερες, χαρτί του μέτρου, παιδική φαντασία και γέλια ήταν τα συστατικά που χρειάζοταν η δράση για να ξεκινήσει. Κάτω από την σκιά των δέντρων και με την μελωδία από την Άνοιξη του Vivaldi, τα παιδιά αφέθηκαν… και όπως φαντάζεστε το αποτέλεσμα ήταν μαγευτικό .