ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Food Art!
16. 11. 2017

Στο πλαίσιο του Καινοτόμου Βιωματικού Προγράμματος: Ισορροπημένη Παιδική Διατροφή, οι μαθητές του Νηπιαγωγείου δημιούργησαν τέχνη με φρούτα και λαχανικά. Σε συνεργασία με τη διατροφολόγο του σχολείου μας, οι μικροί μας μαθητές έφτιαξαν νησιά, πεταλούδες και μικρά προβατάκια χρησιμοποιώντας πορτοκάλια, ακτινίδια, καρότα ακόμη και σέλερι! Τα παιδιά έπρεπε να καθαρίσουν τα φρούτα και να φτιάξουν το δικό τους έργο τέχνης, αλλά να μη δοκιμάσουν τίποτε μέχρι να τελειώσουν όλοι! Όταν έφτασε η ώρα, κάναμε ένα μεγάλο πάρτι φρούτων. Η επιτυχία της δράσης αυτής ήταν ότι δοκίμασαν όλοι τα φρούτα και τα λαχανικά , ακόμη και παιδιά που δείχνουν να «δυσκολεύονται» με το φαγητό!