ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Μια πελώρια κολοκύθα! (STEM)
21. 10. 2021

Τα Μπουμπουκάκια του σχολείου μας αυτή την περίοδο γνωρίζουν και μελετούν τις κολοκύθες! Τις εντοπίσαμε μέσα ση σχολή, της παρατηρήσαμε και τις φέραμε στην τάξη. Βρήκαμε ότι έχουν διάφορα είδη, μεγέθη, σχήματα και χρώματα. Γνωρίσαμε τον κύκλο ζωής της κολοκύθας, τον καταγράψαμε και τον ανακαλύψαμε και οι ίδιοι, ανοίγοντας τις κολοκύθες μας και βρίσκοντας μέσα τους φυτρωμένα σποράκια!

Μετρήσαμε το μήκος, την περίμετρο και το βάρος των κολοκυθών μας χρησιμοποιώντας διάφορα εργαλεία που είχαμε στη διάθεση μας αλλά και το σώμα μας! Χρησιμοποιήσαμε τις κολοκύθες μας για πειράματα αλλά και για να τις δοκιμάσουμε και τελικά καταλάβαμε…οτι μας αρέσουν πολύ οι κολοκύθες!